4 point i Fast ejendom, entrepriseret og lejeret
Dette kursus vedrører berigtigelse af private ejendomshandler. I kurset får du et indblik i en hel almindelig privat bolighandel set ud fra boligadvokatens synspunkt, og du vil ved kursets afslutning have overblik over de væsentligste faldgruber.
Indledningsvis vil du blive præsenteret for:
Vores kurser er primært rettet mod advokater og advokatfuldmægtige i forbindelse med deres obligatoriske efteruddannelse. Kurserne kan dog være yderst relevante og egnede for virksomhedsejere, administrative medarbejdere eller andre med særlig interesse indenfor området.
I denne lektion gennemgår Kristian den retlige ramme og hvordan bolighandlen i Danmark er reguleret. Kristian vil desuden gennemgå aktørerne i den private bolighandel, og hvem der kan købe fast ejendom i det hele taget.
I denne lektion vil Kristian gennemgå købsaftalens vigtigste afsnit, herunder centrale punkter, som man som advokat bør være særlig opmærksom på.
I lektion 3 gennemgår Kristian de standardvilkår, som findes i en købsaftale, herunder nøgleudleveringsbetingelserne.
I denne lektion vil Kristian gennemgå de væsentligste faldgruber, blandt andet at køber ikke har ret til at købe fast ejendom, og at ejendommen er undergivet ejendomsavance.
I sidste lektion gennemgår Kristian de mangler der stort set kan konstateres i hvilken som helst ejendomshandel, og hvordan man håndterer dem som advokat.
Advokat (H) og Partner hos Galst Advokataktieselskab
Kristians specialer er fast ejendom og byggeri, rets- og voldgiftssager samt ejendomsmæglerjura. Kristian er desuden specialist i andels- og ejerboliger samt projektsalg og procedure (retssager).