Niels Grove Jensen

Niels rådgiver primært indenfor corporate & commercial, herunder særligt om kommercielle kontrakter, persondata & compliance og markedsføringsret. Han rådgiver desuden om ansættelsesret, transaktioner og offshore branchens forhold. Niels har en særlig ekspertise inden for offshore branchens forhold, hvor han tidligere har bestridt en række juridiske og kommercielle stillinger hos Maersk Drilling og Ocean Rig (nu Transocean) (offshore borerig operatører). Han har derfor stor erfaring med offshore branchens kontraktuelle og regulatoriske forhold, herunder spørgsmål i tilknytning til f.eks. drift- og ansvarsforhold vedrørende borerigge og skibe samt nybygning, værftsophold, ombygninger m.v.

Kurser

Modtagelse af sagen og forberedelse af hovedforhandlingen

Advokater er underlagt en række forpligtelser, som skal iagttages i forbindelse med modtagelse af sager og indledning af klientforhold (onboarding af klienter).

Ved modtagelse af en sag skal advokaten således både sikre sig mod interessekonflikter, meddele klienten en række pligtmæssige oplysninger om såvel advokatvirksomheden og om sagens håndtering (bl.a. opdrag- og prisoplysninger), vurdere om sagen er omfattet af hvidvaskloven og evt. gennemføre anti-hvidvask kontrolprocedurer.

Derudover har advokaten, foruden sin rådgivning om selve sagen, pligt til at rådgive klienten om en række øvrige forhold, herunder procesøkonomi, overvejelser og forlig og deltagelse i mægling, fri proces og retshjælpsforsikringsdækning. Endelig skal advokaten forholde sig kritisk i forhold til egne evner og om advokaten har tid til at give sagen en ordentlig behandling. Kurset har først og fremmest til formål at skabe overblik over advokatens pligter i forbindelse med modtagelse af sager, give en indføring i udvalgte centrale underliggende regelgrundlag for de forskellige pligter, fungere som praktisk vejledning til gennemførelse af onboarding af klienter og sager samt fungere som supplement til advokatuddannelsen og som praktisk genopfriskning for etablerede praktikere.

Derudover bliver du guidet igennem forløbet af sagens forberedelse (lektion 1) og hovedforhandlingen (lektion 2) på en struktureret måde og med fokus på det, du har mest brug for at vide. Du bliver ikke færdigudlært, men du kommer godt i gang og får forudsætningerne for at få en god oplevelse og mod på mere. Samtidig guides du til, hvor du kan finde mere viden.